Okná hrajú hlavnú úlohu v dizajne interiéru aj exteriéru vášho domova. Je skutočne pozoruhodné, ako veľmi dokážu dom zmeniť.

Napriek ich dôležitosti, väčšina majiteľov domov venuje oknám malú pozornosť. Prinášame teda zoznam hlavných predpokladaných trendov v oblasti okien na rok 2022, pre inšpiráciu pri prerábke.

Čierne rámy a hardvér

Tento trend je na scéne už niekoľko rokov a vyzerá to tak, že ani tento rok sa nikam nechystá.  Čierne okenné rámy sú mimoriadne obľúbené, a to najmä preto, že dizajn príbytku jemne zvýraznia ako zvonku tak aj zvnútra.

Jedným z trendov, ktorý je však pre rok 2022 nový, je použitie čierneho okenného kovania. Či už ide o biele, drevené, alebo čierne rámy, čím ďalej tým viac ľudí volí čierne kovanie. Zatiaľ čo bývalo biele, alebo hnedé, čierny hardvér vytvára rovnaký efekt ako čierne rámy. Podčiarkuje dizajn domu a vytvára v dome akúsi súdržnosť.

Oblúkové okná

Okná, najmä tie obytné, boli tradične štvorcové, či obdĺžnikové. Oblúkové okná ste našli nanajvýš na kostoloch, školách a komerčných budovách. To všetko sa však v roku 2022 zmení.

Očakáva sa, že klenuté okná budú tohtoročným favoritom, pretože dodávajú fasáde domu neobyčajný a útulný zakrivený prvok. Prinášajú tiež extra svetlo. Oblúky ako tvar vo všeobecnosti budú čoraz populárnejšie a oblúkové okná sú súčasťou tohto trendu. Môžu domovu dodať určitú rovnováhu, keďže pravdepodobne v ňom dominujú priame čiary.

Jediným zádrhelom môže byť nájsť vhodnú sieťku na hmyz na okno, no aj s tým si poradíte.

Robustné obloženie okien

Robustné veľké obloženie okien je tento rok v móde. Je dobré vybrať pekné okenice a zladiť ich s modernými žalúziami. Držte sa však pravidla, že všetky okná na dome by mali byť urobené rovnakým štýlom.

Spôsob, ako skutočne rozžiariť okná je použiť hrubé čalúnenie ako na vnútornej tak aj vonkajšej strane domu. Podobné obloženie môžete použiť aj okolo dverí.