Kúpa tlačiarní a tonerov nie je jednoduchá. V dnešnej dobe sme obklopení množstvom informácií a nanešťastie aj dezinformácií. Niekedy je ťažké sa v tom celom vyznať a tak vám prinášame pár vyjasnení v oblasti mýtov o toneroch:

1. „Jediný risk pri kúpe nekvalitného tonera je v zhoršenej kvalite tlače.“

Bohužiaľ, zhoršená kvalita tlače nie je to jediné, kde sa môže prejaviť prehnané šetrenie pri kúpe nekvalitného lacného tonera. Môže narobiť škodu aj vo vnútorných častiach tlačiarne a ušpiniť ju.

Ušetriť samozrejme stále môžete. Nájdu sa aj neoriginálne, teda lacnejšie, tonery ktoré sú bezpečnejšie a tlačia rovnako ako tie originálne. Napríklad spoľahlivý toner ce285a.

2. „Na každú tlačiareň sa nájde alternatívny toner.“

S novými modelmi tlačiarní je to ako na bežiacom páse. Pre tento rýchly obeh trvá dosť dlho kým je k tlačiarni vymyslený dobrý neoriginálny model tonera. Pre novučičké modely teda alternatívne tonery neexistujú.

3. „Neoriginálne tonery nesmieme používať dlhodobo.“

Pravdou je, že dlhodobým používaním nekvalitných neoriginálnych tonerov sa niektoré časti tlačiarne môžu poškodiť. Ak si však vyberiete alternatívny kvalitný tonerový prášok určený presne do modelu vašej tlačiarne, dlhodobé používanie je v poriadku.

4. „Na žiadne neoriginálne tonery sa nedá spoľahnúť.“

Tento výrok obľúbený najmä u výrobcov tlačiarní vôbec nemusí byť pravda. Pokiaľ nepozeráte bezvýhradne len na najnižšiu cenu, nebudete mať problém nájsť seriózneho výrobcu alternatívneho kvalitného tonera za prijateľnú sumu peňazí. Mnohé takéto tonery už poskytujú aj rôzne záruky na opravu tlačiarne v prípade potreby, alebo medzinárodnú garanciu, že sú bezpečné ako napr. testovaný toner q2612a.

5. „Ak chcem mať možnosť tlačiareň z akéhokoľvek dôvodu reklamovať, nesmiem v dobe záruky siahnuť po alternatívnych toneroch.“

Týmto spôsobom o záruku neprídete. Výrobca vám síce môže odmietnuť tlačiareň opraviť, ale to len v tom prípade ak poškodenie súvisí s neoriginálnym tonerom. Pri akomkoľvek inom poškodení je výrobca povinný reklamáciu akceptovať.