Jazda na motorke je dobrodružná a vzrušujúca skúsenosť. Realita je však taká, že ak si nedáte pozor, môže byť aj nebezpečná. Dokonca sa zistilo, že pri jazde na motorke je vyššia pravdepodobnosť úmrtia pri dopravnej nehode než v aute.

Je teda nutné, brať bezpečnosť pri riadení motocyklov vážne. Zostavili sme zoznam tipov, ako na to.

Absolvujte bezpečnostný kurz.

Bezpečnostný kurz vás naučí nielen pravidlá cestnej premávky, no taktiež to, ako postupovať v nepredvídateľných jazdných situáciách.

Skontrolujte počasie.

Dážď, ľad a sneh môžu ohroziť jazdu. Jazda za týchto podmienok je nebezpečná, pretože motorka má menšiu trakciu než auto a viditeľnosť je nižšia.

Noste motocyklové vybavenie.

Ochráni pred úlomkami a čímkoľvek, čo by vám ohlo skrížiť cestu. najdôležitejšia je samozrejme povinná prilba na motorku. Ostatné vybavenie zahŕňa okuliare, koženú bundu, kožené nohavice, topánky nad členok a protišmykové moto rukavice. Oblečte sa vo vrstvách, aby ste sa prispôsobili meniacemu sa počasiu.

Pred jazdou motorku skontrolujte.

Skontrolujte svetlomety, zadné svetlá, smerovky, brzdy, palivo, olej, tlak v pneumatikách, zrkadlá, riadidlá a klaksón.

Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky.

Môže to znieť ako samozrejmosť, ale dodržiavanie pravidiel, používanie signálov a dodržiavať povolenú rýchlosť, je to najhlavnejšie, aby ste sa vyhli nehodám.

Buďte viditeľní.

Nemôžete predpokladať, že vás ostatní vodiči vidia len preto, že vy vidíte ich. Mnoho nehôd je spôsobených práve týmto mylným predpokladom. Vyhnite sa teda slepým uhlom iných vodičov; jazdite so zapnutými svetlometmi aj počas dňa; noste reflexné alebo svetlé oblečenie a vždy používajte smerovky. Vhodne zvolené moto doplnky zabezpečia, že vás na ceste bude vidieť. Farebná prilba na motorku je správna voľba.

Dbajte na bezpečnú vzdialenosť.

Odporúča sa držať sa aspoň 4 sekundy od vozidla pred vami, tak aby ste boli schopní v núdzovej situácií zabrzdiť.

Noste pri sebe lekárničku.

Mala by obsahovať: dezinfekčné obrúsky, obväzy, dezinfekčný prostriedok na ruky, gázu, lepiacu pásku a leukoplasty.

Absolvujte kurz pre pokročilých.

Trénujte šoférske zručnosti absolvovaním pokročilého kurzu. Naučíte sa manévre na predchádzanie kolíziám, pokročilé zatáčanie, tipy na ovládanie a techniky brzdenia.