Bielenie zubov je aktuálnou témou, možno trochu aj módnym trendom. Pri bielení zubov nedokážeme síce zázračne pretvoriť zuby na žiarivo biele ako z reklamy, ale dokážeme zosvetliť existujúcu farbu o niekoľko odtieňov. A kto by to nechcel však? Poďme si teda odpovedať na pár často kladených otázok ohľadne bielenia zubov.

Je bielenie zubov trvalé?

Nie, nie je trvalé. Môže vydržať niekoľko mesiacov až 3 roky pri profesionálnom ošetrení, no líši sa od človeka k človeku. Iné neprofesionálne metódy bielenia fungujú rozdielne dlho a niektoré nefungujú vôbec.

Bieliaci efekt bude trvať výrazne kratšie, ak fajčíte, pijete červené víno, čaj alebo kávu, ktoré môžu zafarbiť zuby.

Môže si bieliť zuby každý?

Zubný lekár vám poradí, či je bielenie pre vás to pravé. Môže sa stať, že tradičné bielenie zubov nie je vhodné, napríklad ak máte ochorenie ďasien, alebo korunky.

Čo sa treba opýtať zubára predtým, ako do toho pôjdem?

Nebojte sa klásť jednoduché otázky o dostupných druhoch bieliacej procedúry, alebo aké výsledky môžete očakávať a na akú dobu je garantovaný výsledok. Môžete sa tiež opýtať, či s tým nie sú spojené nejaké riziká konkrétne vo vašom prípade.

Skúste sa tiež porozprávať s ľuďmi, ktorí podstúpili rovnakú procedúru, alebo sa oprite aj o druhý názor odborníka, aby ste sa cítili istejšie. Predtým, ako budete pokračovať, vždy požiadajte o písomný plán liečby a o odhad ceny.

Bude bielenie zubov fungovať aj na umelých zuboch?

Bežné bielenie zubov nefunguje na zubných protézach, korunkách, plombách ani fazetách.

Aké sú riziká bielenia zubov?

Bez ohľadu na to, akú metódu bielenia zvolíte, existuje šanca, že ďasná budú citlivé na chemikálie používané pri bielení zubov, najmä ak už máte problém s citlivými zubami. Nevylučuje sa ani popálenie ďasien a niektoré bieliace súpravy používané doma môžu poškodiť zubnú sklovinu.