Dnešný svet ponúka obrovské množstvo rýchlych a dostupných informácií v podobe internetu či televízie. Zabúdame na to, že knihy s ich nadčasovosťou majú jedinečné čaro a dokážu niekedy ponúknuť oveľa viac, ako displej nášho smartfónu či televízie. Kedy naposledy ste niekoho obdarovali knihou?

Stojí pomerne málo, hoci je na nezaplatenie

Aj keď sa stále sťažujeme na ceny kníh, treba priznať, že suma, ktorú zaplatíme aj za veľmi dobre vydané dielo (tvrdá väzba, zošité strany, kvalitný papier, kvalitné ilustrácie a pod.) je podstatne nižšia ako suma, ktorú musíme minúť za iné obľúbené darčeky, ako je kozmetika, šperky, oblečenie či elektronika.

Ceny kníh sú samozrejme rozdielne, pričom začínajú niekde okolo 5 € no cena sa vie vyšplhať pokojne aj nad sumu 50 €. Je pravda, že tí najzanietenejší bibliofili sú schopní veľkú časť platu nechať v starožitníctvach či na knižných aukciách, to sú však už extrémnejšie prípady.

Kniha – hoci je vecou – je ako predmet s dušou a má neoceniteľnú, univerzálnu a nadčasovú hodnotu. Je bežné si knihu viackrát prečítať, požičať či založiť do domácej knižnice. Vtedy nám môže niekoho alebo niečo dôležité pripomínať po zvyšok života.

Každý si nájde niečo pre seba

Správne vybraná kniha uspokojí každého – knihomoľa ale aj človeka, ktorý sa knihami neobklopuje denne. Množstvo literárnych žánrov, množstvo mien, ako aj obrovský výber publikácií osloví rôzne chute.

Pre správny výber sa treba zamyslieť, čo zaujíma našich blízkych. Každý má predsa vášeň a záľuby. Na trhu je množstvo kníh pre nadšencov cestovania či prírody, nájdeme tu aj množstvo zväzkov pre milovníkov kuchyne či histórie a pre priaznivcov športu, hudby, filmu či dizajnu. Pri každej téme a v každej oblasti určite objavíme pokladnicu titulov.

Výnimkou nie je ani náboženská literatúra. Knihou kníh v tomto literárnom žánri je Biblia, avšak možností je viacero. Rozsiahle životopisy svätých zaujmú a inšpirujú všetkých ľudí, bez rozdielu vierovyznania.

Darovaním správnej knihy správnemu človeku môžete darovať omnoho viac, ako si uvedomujeme. Niekedy stačí malé postrčenie formou prečítanej myšlienky alebo príbehu a v živote človeka sa začnú diať veci. Inokedy zas úplne stačí vypnúť, zrelaxovať a usmiať sa. To všetko knihy ponúkajú.