Poďte sa s nami pozrieť na rýchly sumár histórie textílie. Tá siaha už do dávnych rokov. Môžeme sa vrátiť až na počiatok našej civilizácie, keď si začali ľudia uvedomovať, že by nemali ostávať nahými. Chceli určité miestach na ich telách niečím prekryť. A práve tam sa začína história textilu. Na úplnom začiatku sa ľudia snažili prekryť svoje citlivé miestam šupkami alebo listami od stromov. Neskôr sa snažili vymyslieť niečo pohodlnejšie a stabilnejšie. Dôležitým míľnikom na ceste za oblečením aké poznáme dnes je práve vlákno.

Dnes už rozoznávame množstvo rozličných druhov látok. Čiže si zaručene každý z vás pri výbere oblečenie alebo inej textílie zaručene príde na svoje. Nepremokavý nylón je rovnako skvelým materiálom. Nylón je pevný, odolný voči oderu a naťahovaniu, neprepúšťa UV žiarenie a odoláva poveternostným vplyvom. Čistí sa vlhkou špongiou, alebo handričkou namočenou v saponáte, silnejšie znečistenie odstránite aj použitím jemnejšej kefky a saponátu.

Nie je to len nylón a bavlna, o ktorých môžeme hovoriť ako materiáloch na výrobu rôznych textílií. Za zmienku rozhodne stojí aj kvalitná viskóza. Tento druh látky nájdete v tých najrôznejších farbách v širokej škále rôznych potlačí.

Nylón vs polyester

Porovnanie nylónu a polyesteru zaručene stojí za zmienku. V tejto časti článku vám v krátkosti predstavíme zopár rozdielov medzi týmito dvomi materiálmi. Nylon je látka tvrdšia oproti polyesteru, pretože na rubovej strane je silno impregnovaný gumou, ťažšie sa s ním pracuje, je ideálny na striešky, podsedáky – látka vôbec neprepustí vodu do vnútra matraca, zvládne aj búrku bez toho, aby vnútro namoklo. Upozornenie: Zvážte výber farby do exteriéru, ak plánujete látku mať permanentne na priamom slnku a daždi, látka prirodzene bledne, čím tmavšia farba, tým viac vybledne, nie je to považované za výrobnú vadu.