Očakáva sa, že ďalší marťanský rover z produkcie NASA — Rover 2020 — bude vypustený v júli 2020 a pristane na Marse asi 18. februára 2021. Mal by hľadať známky predchádzajúceho života v sedimentoch a pieskoch krátera, ktorý bol kedysi domovom 250 metrov hlbokého jazera a delty rieky pritekajúcej do jazera.

Z nášho uhla pohľadu je toto prostredie veľmi príťažlivé, pretože delta rieky je vhodná na zachovávanie známok života, uviedol vedec z projektu Mars 2020 Ken Farley. Hocijaké dôkazy života, ktorý mohol kedysi vo vode jazera existovať, alebo dokonca dôkazy, ktoré priplávali z prameňa rieky, by mohli byť uchované v horninách danej oblasti.

Dizajn Roveru 2020 je podobný Roveru Curiosity, ktorý od roku 2012 skúmal pradávne kráterové jazero Gale. No tam, kde mal Curiosity na palube chemické laboratórium na študovanie vzoriek z krátera, Rover 2020 bude mat špecializovaný vak na ukladanie vzoriek. Mars 2020 tiež použije vylepšenú verziu pristávacieho systému Curiosity nazvaného Sky Crane, v ktorom vznášajúca sa platforma spustí rover na zem káblom.

Budúca misia dopraví získané vzorky na Zem na detailnejšie štúdium približne v 30. rokoch tohto storočia. Vzorky prídu do najlepších laboratórií, ktoré vtom čase budeme mat, povedal administrátor vedeckej misie Thomas Zurbuchen.