S kávičkou v ruke kráčate do záhrady a zrazu je šálka na zemi. Príčinou je pohľad na záhradu plnú krtincov. Jeden šikovný krtko dokáže v priebehu jedinej noci zničiť celú vašu prácu na kvetinových záhonoch alebo krásne upravený trávnik. Krtko nie je škodcom v pravom zmysle slova, ale jeho návšteva v záhrade škodí nervom i vzhľadu záhradky.

Odpudzovače sú stávkou na istotu

Prečo krtko navštívi práve vašu záhradku? Možno preto, lebo sa o ňu dobre staráte. Krtkovia majú radi kvalitnú zeminu. Neznamená to však, že by ste mali prestať o záhradku dbať. Krtko pri svojom putovaní za potravou narobí neplechu, ale nie je nebezpečný pre plodiny. Potrebuje len trochu vzduchu a zväčšovať svoje podzemné bludisko, a preto občas vystrčí hlavu von. Chápeme, že krtince na záhradke nie sú estetickou záležitosťou. Neodporúčame vám ich však zahrabávať. Nič tým nevyriešite. Krtko sa vráti a narobí nové kopčeky, možno dokonca ešte viac kopčekov. Dá sa krtka chytiť? Dá a tento spôsob môže byť v boji proti krtkom úspešný. Ak sa vám to podarí, či už rukami alebo do špeciálnej pasce, odneste ho naozaj ďaleko. V prípade, že sa vám nechce robiť nočného lovca, stačí si jednoducho kúpiť niektorý z účinných odpudzovačov. Najčastejšie sa stretnete s elektrickým plašičom, ale veľmi praktický je taktiež solárny odpudzovač krtkov. Vibrácie a zvuky vydávané odpudzovačmi sú pre krtkov veľmi nepríjemné. Zaručene sa k vášmu pozemku nepriblížia. Zároveň vám alebo vašim domácim maznáčikom vadiť nebudú. Odpudzovače sa umiestňujú do zeminy a dokážu ochrániť záhradku s plochou až 1000 m². Elektrický odpudzovač vydrží približne rok a solárny sa nabíja sám pomocou slnečnej energie. Vďaka odpudzovačom sa bez nervov a bez systému pokus – omyl zbavíte krtkov i hrabošov.

Pre priaznivcov babských rád

Sieťky a strašenie

Niektorí ľudia šetria úplne zbytočne, keďže odpudzovač krtkov stojí zopár eur, a skúšajú radšej iné prostriedky proti škodcom. Na záhradku pod trávnik zakladajú sieťky. Alebo sa snažia krtkov vystrašiť. Krtkovia vraj nemajú radi ľudí a zvieratá. Preto odporcovia odpudzovačov dávajú do krtincov chumáče psích chlpov alebo ľudské vlasy. Na čo však obetovať vlastné vlasy, keď môžete využívať techniku? Niekomu je dobrá rada zbytočná. Záhradkári klasici sa snažia odplašiť krtkov aj pomocou mačiek. Nie všetky mačky však v noci behajú za krtkami. Viac ich zaujímajú kocúry.

Odháňať pachom

Pre ľudí so silným žalúdkom máme ešte zopár babských rád. Vraj pomáha, keď do krtincov dáte tieto „voňavé“ odpudzovače: cesnak, benzín, čpavok, psie exkrementy, gáfor, naftalínové tabletky, cigaretové ohorky. Jemnejšou metódou je vysadenie určitých rastlín, napríklad bazy, narcisu, cibule, cesnaku alebo čiernej ríbezle. Vôňa týchto rastlín je pre krtkov nepríjemná a nedostanú chuť na prechádzku po vašej záhradke.