Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/8/5877e330-cc6a-4181-ad93-e2dac595b7f8/elitewarez.sk/web/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5752
Teplomilný superhydrid | EliteWarez

Supravodivosť je zvláštny fenomén nulového elektrického odporu, ku, ktorému dochádza, keď sa niektoré materiály ochladia pod kritickú teplotu Najlepšie supravodiče musia byľ ochladené kvapalným héliom alebo dusíkom často až na -250 °C.

Vedci hl’adajú materiál, ktorý by dosiahol supravodivosť pri teplotách blízkych izbovej teplote. Výskum Russella Hemleyho z Univerzity Georgea Washingtona vo Washingtone a jeho tímu naznačuje, že čoskoro by sa mohla prelomiť hranica 0 °C (273 K) v supravodivosti Už z predošlých pokusov bolo známe, že suprahydrid lantánu by mal byt” supravodivý pri vyšších teplotách, ako sú pri supravodivosti bežné. Teraz vedci zistili, že pri stlačení vodíka s lantánom pri tlaku 200 gigapascalov vznikne superhydrid lantánu, ktorý je podľa prvých pokusov supravodivý už v blízkosti bodu mrazu.

Výskumníci zbadali náhly pokles elektrického odporu v tomto materiáli, ktorý syntetizovali za extrémnych podmienok, už pri teplote 7 °C. Vedci sú presvedčení, že pozorovali fázový prechod k supravodivosti. Výpočtové modely naznačujú, že superhydridy ytria by mohli byť supravodivé pri teplotách vyšších ako 300 K, teda pri skutočnei izbovej teplote, no len pri pôsobení tlakov, ktoré sa bežne nachádzajú v strede Zeme. Supravodivost” pri izbovej teplote teda nemusí byť ďaleko.