Existuje mnoho rôznych typov účinnej manipulačnej techniky, navrhnutej na pomoc pri podnikateľskej činnosti. Niekedy však môže byť trochu mätúce, či ohromujúce zistiť presne, aký typ zariadenia je potrebný pre bezpečné zdvíhanie, presúvanie a skladovanie krabíc a tovaru. Jedným z populárnych strojov v skladovom prostredí je paletový vozík. Čo to vlastne je ako sa dá použiť? Pozrime sa na to.

Čo je to vlastne paletový vozík?

Obľúbené paletové vozíky tiež známe ako zdviháky, dvíhajú palety pomocou dlhej skosenej vidlice, ktorá je umiestnená pod paletou, čo umožňuje jej ľahké premiestňovanie, zdvíhanie a prepravu tam, kde je to potrebné. Je potrebné ho obsluhovať.

Každý paletový vozík má svoje vlastné obmedzenia hmotnosti. Preto je dôležité vybrať si ten správny pre vaše konkrétne potreby. Nikdy by ste nemali prekročiť maximálnu hmotnosť, pretože hrozí poškodenie vozíka, a ohrozenie zdravia a bezpečnosti zamestnancov a pracoviska.

Paletové vozíky sú navrhnuté tak, aby uľahčili pracovné zaťaženie, zvýšili bezpečnosť pracovníkov pri presúvaní a stohovaní paliet a zároveň ušetrili veľa času a zvýšili produktivitu.

Obsluha vozíka

Elektrický pojazdný vozík obsluhuje ten, kto stojí na plošine v zadnej časti vozíka. Riadime ho pomocou volantu, tlačidiel a páky. Je určený na dlhšie vzdialenosti. Je to preto, že operátor môže ľahko pohybovať a navigovať paletový vozík po veľkej ploche.

Kto môže obsluhovať vozík?

Každý zamestnanec, ktorý obsluhuje pojazdný paletový vozík, bude potrebovať BOZP školenie. Toto školenie musí byť v súlade s bezpečnostnými normami stanovenými PUWER (predpisy o poskytovaní a používaní pracovných prostriedkov) a podľa schváleného kódexu praxe (ACOP) L11.

Zamestnanci by mali dostať základné školenie, ako obsluhovať vozík a ako vykonávať špecifické pracovné úlohy v prostredí skladu pri jeho používaní.

Aké priemyselné odvetvia majú osoh z paletových vozíkov?

Existuje mnoho priemyselných odvetví, ktoré profitujú z používania paletových vozíkov. Tieto odvetvia zahŕňajú výrobný priemysel, maloobchod, v továrňach, potravinársky priemysel a chemické továrne.