Interiérové schody sú nevyhnutné v každej stavbe s viac ako jedným podlažím. Keď máme na tento účel málo miesta a zároveň nám stále záleží na komforte a nízkych nákladoch – musíme sa rozhodnúť pre kompromis.
Minimálne požiadavky na vnútorné schody
Schody by nemali byť vyššie ako 19 cm. Výnimkou sú pivničné a podkrovné schody, keďže sú používané menej často a nie je nevyhnutné, aby boli až tak pohodlné. Za pohodlné sa však považujú schody do výšky 17 cm. Komfort pohodlného schodiska v dome najviac pociťujú deti a starší ľudia.
Aké riešenie schodiska v dome zvoliť?
Tradičným riešením sú schody umiestnené vo vstupnej hale alebo chodbe tvoriacej vstupný priestor domu. Schody možno dokonca úplne oddeliť, čím vznikne samostatné schodisko prístupné z týchto miestností. Posilňuje to rozdelenie na spoločný obytný priestor s obývačkou na prízemí a na spálne na poschodí, čo je rozdelenie typické pre väčšinu domov.
Medzi spálňami a obývačkou tak dôjde k zvukovej izolácii, takže môžeme napríklad voľne prijímať hostí, keď deti spia na poschodí. V dome pre veľkú, viacgeneračnú rodinu budú praktické schody umiestnené v blízkosti vstupu do domu. Jeho členovia sa nebudú navzájom vyrušovať ani keď vyjdú von a domov prídu v úplne iných časoch.
Pri priestorových obmedzeniach však toto rozdelenie často nie je realizovateľné. Vtedy môže byť správnym riešením využitie mlynárskych schodov. Vždy je však dôležité, aby schody navrhovali a konštruovali odborníci, ktorí vám sami najlepšie poradia.
Od čoho závisí cena schodiska?
Schody môžu mať veľmi rôznorodé usporiadanie, tvar a sklon. Tieto vlastnosti určujú náročnosť a cenu ich realizácie, ako aj pohodlnosť používania. Zvyčajne platí, že čím sú schody jednoduchšie, tým sú pohodlnejšie a ľahšie sa dajú vyrobiť bez prípadných chýb a nedostatkov.
Cena závisí v neposlednom rade od zvoleného materiálu a prevedenia. Pre niektoré stavby je najlepším riešením betónové schodisko s interiérovým obkladom na schody. Cena obkladov sa pohybuje v širokom cenovom rozpätí a výber obkladu môže výslednú cenu schodiska výrazne ovplyvniť.
Na stavbu schodiska sa však treba pozerať z dlhodobého hľadiska. Pri kvalitnom schodisku vás v najbližších rokoch nečakajú žiadne ďalšie investície na údržbu a prípadne opravy, čo taktiež nie sú malé položky a je lepšie sa im vyhnúť investovaním do poctivej roboty a kvalitných materiálov.
Najnovšie komentáre