Máloktoré drony, ktoré využívajú farmári na sledovanie svojich polí, dokážu lietať bez prestávky dlhšie ako 20 až 30 minút. O dlhšie hliadkovanie sa však môžu postarať čmele (Bombus, hovorovo čmeliak). Výskumníci z Washingtonskej univerzity totiž prišli s prelomovým riešením poveriť touto prácou hmyz.

Vytvorili akési batôžky so senzormi, ktoré sú dostatočne malé a postačujúco ľahké, aby ich mohli nosiť čmele. Tie sú schopné aj so záťažou zbierať údaje až sedem hodín na relatívne veľké vzdialenosti. Batôžky by sa nemali meniť veľmi často, pretože počas pobytu v úli sa budú bezdrôtovo nabíjať a prenášať údaje. Vedci museli nájsť spôsob, ako sledovať polohu čmeliakov bez použitia GPS, čo by bolo energeticky náročné. Namiesto toho viac vysielacích antén a pozíciu čmelích batôžkov určovali trianguláciou na základe intenzity signálu a rozdielu uhla. Hmyz posielal údaje s použitím spätného rozptylu alebo odrážaním rádiových vĺn z blízkych antén.

Kapacita batôžkov je zatiaľ len 30 kilobitov, a tak sa obmedzujú na zhromažďovanie základných informácií, ako sú vlhkosť, svetlo a teplota. Vedci však chcú vytvoriť komplikovanejšiu technológiu zhromažďovania údajov vrátane ich vysielania naživo. Tiež by chceli batôžkom určiť, že majú zbierať údaje len vtedy, keď čmeliak zaletí do istej oblasti. Horšie je, že čmele sa nedajú ovládať ako drony.