Dlhé zimné noci sú napriek nízkym teplotám ideálne na pozorovanie objektov nočnej oblohy. Medzi takéto objekty patrí známa emisná Veľká hmlovina v Orióne s označením M42. Ide o oblak tvorený prachom a plynom, v ktorom dochádza k tvorbe nových hviezd. Vďaka polohe vo výraznom Oriónovom meči ju možno jednoducho nájsť. Od Slnka je vzdialená 1 350 svetelných rokov a jej šírka je 33 svetelných rokov.
Túto hmlovinu môžeme vidieť aj voľným okom, krásne vynikne v malom ďalekohľade. Ďalším známym objektom je otvorená hviezdokopa Plejády s označením N/45 v súhvezdí Býka. Plejády sú mladou otvorenou hviezdokopou, ktorá vznikla pred 80 až 100 miliónmi rokov. Voľným okom možno v Plejádach vidieť šesť až sedem hviezd, dobrý zrak ich uvidí deväť a výborný zrak v kombinácii s ideálnymi pozorovacími podmienkami ich rozlíši až 12.
Skutočný počet hviezd v hviezdokope sa udáva v rozsahu od 120 do vyše 1 000. Vďaka svojej jasnosti patrí medzi najstaršie pozorované objekty nočnej oblohy. Od Slnka je vzdialená 380 svetelných rokov a v priemere má 20 svetelných rokov. Zaujímavou je aj otvorená hviezdokopa v Býkovi nazývaná Hyády.
Je to najjasnejšia a najbližšia hviezdokopa na oblohe. Jej hviezdy možno pozorovať voľným okom ako útvar v tvare V, na vrchole ktorého je hviezda Aldebaran. Hyády vznikli pred 500 miliónmi až 1,1 miliardy rokov, aj preto je v nich veľa červených obrov. Táto hviezdokopa obsahuje približne 200 hviezd. Jadro Hyád má priemer 8 až 10 svetelných rokov, ale hviezdy patriace do tejto hviezdokopy môžeme nájsť aj vo vzdialenosti 40 svetelných rokov od jadra.
Najnovšie komentáre